As a full-time lecturer at the pedagogical university of Krakow, I make 1630zl per month, which is about 410 euro (per month).

A kilogram of coldcuts costs about 30- to 40zl. A litre of milk costs 3,50zl. A roll costs 0,50zl. 200g of Jacob's instant coffee costs 28zl. Gouda cheese costs 20zl/kg. If you want to buy a flat (not in the city centre, and not in a fancy neighbourhood) you have to pay anywhere between 5,000-6,000zl / m2.
That's why I have 2 full-time teaching jobs -- I wouldn't be able to afford my hobby otherwise.

P.S. Astrid, why isn't your e-mail address visible? How is a girl supposed to tell you something privately?
